Перейти до основного вмісту

Ім'я єдиної ірландки — Праведниці народів світу — увіковічнили в Корку

Пішохідний міст імені Мері Ельмс відкрився на днях у Корку. Мері народилася у другому за величиною місті Ірландії в родині хіміка, який керував власною аптекою. Після закінчення школи дівчина провела рік у Франції і вступила в Трініті-коледж в Дубліні — найпрестижніший вуз Ірландії. У 1931 році 23-річна студентка удостоїлася Золотої медалі за успіхи в навчанні, захистила диплом по сучасній французькій і іспанській літературі, а після закінчення коледжу отримала стипендію для продовження освіти в Лондонській школі економіки. Професори пророкували їй блискучу академічну кар'єру (в дужках відзначимо, що лічені дівчата вчилися в той час в університетах).

У 1936-му випускниця отримала ще одну стипендію — для вивчення міжнародних відносин в Женеві. У тому ж році в Іспанії почалася громадянська війна, і Лондонський університет відправив Мері в якості соціального працівника в дитячий госпіталь в провінції Андалусія.

Незабаром вона отримала репутацію здібного адміністратора і, в міру наступу франкістських військ, рухалася з колонами біженців на північний схід Іспанії, відкриваючи дитячі лікарні. Коли в кінці 1937 року несподівано помер батько, Мері навіть не змогла виїхати на похорон — їй просто не знайшли заміну. Вона покинула Іспанію в останній момент, послідувавши за «своїми» біженцями до Франції. Тут, в наспіх зведених таборах, молода жінка відкрила майстерні, їдальні, школи і лікарні для переселенців.

На південному заході Франції її застала інша війна — Друга світова. Перед єврейськими біженцями, інтернованими в регіоні Піренеїв, виднілася перспектива відправки в концтабори. Спочатку дітей це не стосувалося, але 11 серпня почалися тотальні депортації з табору Рівальт — до листопада 1942 року 2300 іноземних євреїв були вивезені звідси через Дрансі в Аушвіц.

Мері цілком усвідомлювала, що це значить, і в багажнику своєї машини стала перевозити єврейських дітей в нею же створені ще на початку війни в передгір'ях Піренеїв дитячі притулки. За ці два місяці молода ірландка з соратниками врятувала щонайменше 200 дітей (за іншими даними — понад 400). Крім того, вона добувала молоко і ковдри для маленьких біженців.

На початку 1943 року Ельмс була заарештована нацистами за підозрою в пособництві євреям і відправлена в сумнозвісну в'язницю Френ під Парижем, де утримували бійців Опору. Коли через багато років, її розпитували про це, жінка відповіла: «Ну, ми всі тоді відчували незручності, чи не так?».

Її звільнили через півроку завдяки втручанню посольства Ірландії і Міжнародного Червоного Хреста. Після війни Мері осіла у Перпін’яні поблизу франко-іспанського кордону, вийшла заміж за француза і народила двох дітей.

Професор Рональд Фройнд. Фото: Midas Films Відкриття меморіальної дошки Мері Ельмс на мосту її імени, Корк. Фото: corkcity.ie

 

Про війну вона майже не згадувала і навіть відмовилася прийняти орден Почесного легіону, аби не привертати уваги до своєї діяльності в роки Голокосту. Ця історія стала більш-менш відомою в 1998-му, після виходу документального фільму про громадянську війну в Іспанії, для якого ірландка дала інтерв'ю.

Жінка померла в 2002 році в будинку для літніх людей на півдні Франції. Один з врятованих Мері дітей — професор Рональд Фройнд — дізнався ім'я своєї рятівниці вже після її смерті. У 2011 році професор з дозволу рідних Ельмс висунув її на здобуття звання Праведниці народів світу. У 2013 році Мері стала першою і поки єдиною ірландкою в списку Праведників, офіційно визнаних «Яд Вашем». Її ім'ям названа премія в галузі вивчення Шоа, що присуджується Освітнім фондом Голокосту в Ірландії.

Півтора роки тому муніципальна рада Корка — рідного міста Мері — оголосила, що новий пішохідний міст, який з'єднує набережну Патріка і торгову набережну, буде названий на честь Мері Ельмс. Днями міст, яким будуть користуватися до 11 000 осіб кожен день, був урочисто відкритий для публіки.

Олександр Файнштейн

Немає часу відвідувати сайт? Підпишіться на розсилку і отримуйте найважливіше в одному листі

Отлично, вы подписаны на нашу рассылку!
Ранее вы уже были подписаны на нашу рассылку